A A A
  • B.Michałowski-"Dzień targowy w Łęcznej"
    B.Michałowski-"Dzień targowy w Łęcznej"
  • Alfred Schreyer,fot.B.Michałowski 2010
    Alfred Schreyer,fot.B.Michałowski 2010

ŁĘCZNA - WYSTAWA B.MICHAŁOWSKIEGO I KONCERT A.SCHREYERA

ŁĘCZNA - BUDYNEK DAWNEJ SYNAGOGI, 6 PAŹDZIERNIKA 2011, GODZ.18.00.

 

Muzeum Regionalne w Łęcznej (Oddział Zamiejscowy Muzeum Lubelskiego w Lublinie) zaprasza na otwarcie wystawy Bartłomieja Michałowskiego "Akwarelowy śpiew z bożnicy"- Wspomnienie łęczyńskiego sztetl. Zaprezentowanych zostanie około 40 obrazów z cykli sztetl, w tym również nawiązujące do klimatu dawnej przedwojennej Łęcznej i jej żydowskich mieszkańców. Artysta wystawiał wcześniej swoje prace w kilku synagogach: we Włodawie podczas Festiwalu Trzech Kultur, w synagodze im. Nożyków w Warszawie podczas VII Dni z Książką Żydowską, dwukrotnie w Drohobyczu, w jednej z największych synagog w Europie podczas Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza oraz ostatnio w synagodze w Kazimierzu Dolnym podczas VI Festiwalu Muzyki i Tradycji Klezmerskiej.

 Wernisaż uświetni koncert w wykonaniu Alfreda Schreyera jednego z ostatnich żyjących uczniów Brunona Schulza, więźnia trzech obozów koncentracyjnych, który zaśpiewa przedwojenne tanga i inne utwory m.in. kompozycje Mordechaja Gebirtiga, w trzech językach, po polsku, ukraińsku i jidysz. Alfredowi Schreyerowi będą towarzyszyć muzycy z Drohobycza; Tadeusz Serwatka(akordeon), Lew Łobanow(fortepian).

 

Zobacz relację filmową  na YouTube: "Akwarelowy śpiew z Bożnicy". Wystawa B.Michałowskiego i koncert A. Schreyera-(Łęczna2011) :

 http://www.youtube.com/watch?v=JFrJbAwoYdA

 

6 PAŹDZIERNIKA 2011 r. (czwartek) o GODZ. 18.00 W SIEDZIBIE MUZEUM PRZY UL. BOŻNICZEJ 17 W ŁĘCZNEJ (Dawna synagoga)

 

 

Alfred Schreyer
Ur. 8 maja 1922 w Drohobyczu (II RP) w rodzinie żydowskiej. Wczesne dzieciństwo spędził w Niegłowicach koło Jasła, gdzie jego ojciec był zatrudniony w rafinerii ropy naftowej. Po powrocie do Drohobycza jesienią 1932 rozpoczął naukę w gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza, a następnie kontynuował ją w gimnazjum im. Władysława Jagiełły, gdzie jego nauczycielem rysunku i robót ręcznych był Bruno Schulz. Do wybuchu wojny niemiecko-sowieckiej w czerwcu 1941 pracował jako muzyk w kwartecie agitacyjnym. W czasie okupacji niemieckiej hitlerowcy wymordowali całą jego rodzinę. On sam pracował przymusowo w obozach w Herawce koło Drohobycza, a następnie w samym Drohobyczu, gdzie kilkakrotnie cudem uchodził z życiem. W kwietniu 1944 został przewieziony do obozu koncentracyjnego w Płaszowie, gdzie spędził pół roku. Po ewakuacji KL Płaszów został przetransportowany do obozu w Gross-Rosen, a następnie przez Buchenwald do obozu w Taucha koło Lipska, gdzie do kwietnia 1945 pracował w fabryce produkującej Panzerfausty. W „marszu śmierci” z obozu w Taucha znów cudem odłączył się od kolumny więźniów. Koniec wojny zastał go w oswobodzonym przez Sowietów Freibergu koło Drezna. Pozostał tam do jesieni 1946, znalazł zatrudnienie w miejscowym domu towarowym. Następnie wraz z transportem wojsk sowieckich wrócił do ZSRR. Początkowo przebywał w Grodnie, gdzie pracował jako muzyk w orkiestrze wojskowej. Po powrocie do rodzinnego Drohobycza grał w orkiestrze kinowej oraz w restauracji. Jednocześnie podjął pracę nauczyciela w liceum muzycznym, którą kontynuował aż do emerytury. Mieszka w Drohobyczu.
  • "Łęczna- Wystawa i koncert"

    "Łęczna- Wystawa Bartłomieja Michałowskiego i koncert Alfreda Schreyera" - Grzegorz Józefczuk 2011

    W mieszczącym się w synagodze Muzeum Regionalnym w Łęcznej odbyła się wystawa Bartłomieja Michałowskiego "Akwarelowy śpiew z bożnicy. Wspomnienie łęczyńskiego sztetł". Wernisaż uświetnił koncert Alfreda Schreyera z Drohobycza...

  • "AKWARELOWY ŚPIEW" - Grzegorz Józefczuk 2011

    Łęczna jest jednym z wielu miast Lubelszczyzny, które mają w swoją historię wpisaną obecność Żydów, tę różnorodną kulturę stanowiącą także o specyfice lubelskich sztetł oraz o historyczno-kulturowej oryginalności tej części Polski i Europy. Jednym z wielu, ale i jak każde z tych miast - wyjątkowym, bo to w Łęcznej, gdzie Żydzi przybyli ponad 500 lat temu, odbywał się...