A A A

KIELCE 2004 - " Zaginione w czasie "

Gazeta.pl > Kielce >  Kultura

Nowa wystawa w Galerii Winda KCK

pes
2004-10-14, ostatnia aktualizacja 2004-10-14 00:00

W środę w Galerii Winda KCK wieczór poświęcony tematyce żydowskiej. W blasku świec zobaczyć będzie można spektakl lubelskiego Teatru NN "Tajbełe i demon", a potem wystawę obrazów Bartłomieja Michałowskiego

- To nowa forma prezentowania sztuki w naszej galerii - mówi Magdalena Kusztal, dyrektor Kieleckiego Centrum Kultury. - Staramy się, aby otwarciu wystawy towarzyszyło coś dodatkowego, związanego z jej tematyką. W tym przypadku udało się to znakomicie.

Wystawa "Sztetł - zaginione w czasie" Bartłomieja Michałowskiego składa się z prac wybranych z jego trzech cyklicznych ekspozycji. Poświęcone one były Kazimierzowi Dolnemu, miasteczkom na Lubelszczyźnie z ich wielokulturową architekturą, a także Brunonowi Schulzowi. - Z tych trzech grup wybrałem najciekawsze akwarele. Razem z najnowszymi pracami w Kielcach zaprezentuję około 45 obrazów - zapowiada Michałowski.
Zanim jednak obrazy będzie można podziwiać na ścianach i sztalugach Galerii Winda KCK, wcześniej na gości czeka spektakl lubelskiego Teatru NN z Bramy Grodzkiej pt. "Tajbełe i demon". To trzecia część półgodzinnego tryptyku rozpisanego na aktora (Witold Dąbrowski) i instrument.

Reżyser Tomasz Pietrasiewicz oparł spektakl na opowiadaniu Isaaca B. Singera. Partnerem ludzkiego głosu jest dźwięk fletu, który perfekcyjnie opanował Jarosław Adamów.Wernisaż wystawy ze spektaklem "Tajbełe i demon" w środę, 20 października o godz. 18. Wstęp wolny. Ekspozycja będzie czynna do 3 listopada.

Bartłomiej Michałowski

Ma 40 lat, pochodzi z Lublina. Absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Posiada dwie galerie - w Kazimierzu Dolnym oraz w Lublinie (Grodzka 19). Współzałożyciel Kazimierskiej Konfraterni Sztuki. Jego domeną jest malarstwo, głównie akwarelowe. Wielokrotnie wystawiał swoje prace w Polsce i za granicą.