A A A

BRUKSELA 2007 - " Lubelszczyzna- legenda i przyszłość "

PARLAMENT  EUROPEJSKI

 


 

Brama Krakowska w Brukseli

grj
2007-10-16, ostatnia aktualizacja 2007-10-16 00:00

Makieta lubelskiej bramy stanęła przed główną salą obrad europarlamentu.


- Niezwykłe miejsce wielkości boiska piłkarskiego, nowoczesne, przeszklone, tędy przechodzą europosłowie do głównej sali obrad. Kończymy montaż wystawy. Właśnie budowana jest też replika... Bramy Krakowskiej - relacjonował we wtorek z Brukseli malarz Bartłomiej Michałowski. W środę o godz. 18.30 w głównym holu budynku Parlamentu Europejskiego w Brukseli przy rue Wiertz 60 rozpocznie się prezentacja pod hasłem "Lubelszczyzna - legenda i przyszłość", firmowana przez europosła Mirosława Piotrowskiego oraz lubelskie władze miejskie, marszałkowskie, wojewódzkie i Stowarzyszenie "Razem dla Lubelszczyzny". Artystycznym gwoździem programu będzie wystawa akwarelisty Bartłomieja Michałowskiego, który na brukselski pokaz przygotował nową kolekcję prac, tworzących razem mozaikę wielokulturowych zakamarków i panoram Lublina i miasteczek regionu. Wystąpił również kwartet Claribel, będą degustacje potraw i oczywiście trunków regionalnych.


MAGAZYN 26.10.2007

LUBELSZCZYZNA W BRUKSELI

NASZ GŁOS

 

Miało być 200 osób, pojawiło się blisko pół tysiąca. Wszyscy chcieli zobaczyć imponującą makietę Bramy Krakowskiej, obejrzeć wystawę prac Bartłomieja Michałowskiego przedstawiającą m.in. dawny i obecny Lublin. Poza tym spróbować potraw regionalnych przygotowanych przez hotel Europa i posłuchać zespołu Claribel.

Tak było podczas prezentacji województwa lubelskiego w Parlamencie Europejskim, która odbyła się w ubiegłym tygodniu w Brukseli. Inicjatorem imprezy pod nazwą „Lubelszczyzna – legenda i przyszłość” był profesor Mirosław Piotrowski, lubelski eurodeputowany:

– W siedzibie PE prezentują się wszystkie regiony państw członkowskich. Jednak takiej imprezy jak nasza jeszcze nie było. Wzięła w niej udział rekordowa liczba gości z zagranicy. Z drugiej strony w organizację prezentacji włączyły się wszystkie najważniejsze urzędy i instytucje z regionu lubelskiego. Lubelszczyzna pokazała, że w ważnych dla województwa sprawach potrafimy mówić jednym głosem – podsumowuje prof. Piotrowski.

KA - KURIER LUBELSKI


WIADOMOŚCI 18.10.2007

LUBELSZCZYZNA W BRUKSELI

PREZENTACJA

 

Wystawa prac Bartłomieja Michałowskiego, koncert kwartetu klarnetowego Claribel z Filharmonii Lubelskiej, degustacja potraw regionalnych, makieta Bramy Krakowskiej – to tylko niektóre elementy prezentacji Lublina i regionu, jaka trwa w Brukseli.

Prezentacja Lubelszczyzny rozpoczęła się oficjalnie wczoraj wieczorem pod hasłem „Lubelszczyzna – legenda i przyszłość”, nieoficjalnie – funkcjonuje od poniedziałku.

W holu Parlamentu Europejskiego stanęła na początku tygodnia sześciometrowa makieta Bramy Krakowskiej, zawisły też akwarele Bartłomieja Michałowskiego. Wczoraj odbył się koncert kwartetu Claribel, można też było obejrzeć film o Lubelszczyźnie oraz skosztować regionalnych potraw i trunków.

– Chodzi przede wszystkim o promocję miasta i regionu. Deputowani z innych krajów mają możliwość nie tylko zobaczenia np. wystawy, korzystają też z folderów reklamujących Lubelszczyznę. Chcemy ich zachęcić do odwiedzenia naszego regionu – podkreśla Mirosław Piotrowski, lubelski europoseł, który, jako członek Stowarzyszenia „Razem dla Lubelszczyzny”, współorganizował prezentację. Do organizacji włączyły się także Urząd Miasta Lublin i Urząd Marszałkowski. W imprezie uczestniczyli m.in. prezydent Lublina Adam Wasilewskim, marszałek województwa Jarosław Zdrojkowski, wicemarszałek Jacek Sobczak oraz przedstawiciele lubelskich mediów.

Prezentacja regionu w stolicy UE zakończy się dziś.

DUN  -KURIER LUBELSKI