A A A
  • Koncert we Florianie fot.o.Bruno
    Koncert we Florianie fot.o.Bruno

Z SCHULZEM na CHŁODNEJ- Wojciech Pestka

 

Z Schulzem na Chłodnej

Staję się podejrzliwy i nieufny, kiedy nadużywa się słów: „niezwykły, nadzwyczajny” a jednak czuję potrzebę użycia tych określeń w odniesieniu do tamtej chwili. Rzecz miała miejsce w Warszawie, (wedle jednych wszystko się tu zaczyna, zaś wedle innych, niestety –kończy mniej lub bardziej boleśnie) o wieczornej porze 5 marca 2009 roku na ulicy Chłodnej (w restauracji artystycznej „Florian”). Twarda skorupa realności 1 nagle pękła (Jakub Schulz ojciec Bruna postanowił przecież wstąpić do strażaków -)) i znaleźliśmy się w Drohobyczu (a może było odwrotnie i tamto, nieistniejące już miasto Schulza ogarnęło nas jak wieczorny przypływ). To było dziwne wędrowanie po grani wyobraźni. Wszystko łączyło się i zaplatało: przepełniony tęsknotą, wywołujący poruszenia serca śpiew Alfreda Schreyera, światło świec, dźwięki akordeonu wołającego z głębi tamtych, utraconych na zawsze światów, , , rozwieszone na ścianach obrazy Bartłomieja Michałowskiego, nasiąknięte jak filc cieniem i wilgocią tamtego Drohobycza., , szmery rozmów… przywodzące na myśl cichą litanię liści…. skrzyp spalonych schodów. W labiryncie nietrwałego czasu, w kaskadach spłowiałego światła, w bezsenności luster, w przestrzeniach powtórzeń.

Magia POWRÓTU, która wydobyła się niespodziewanie na świat.

Magia, która mogła mieć miejsce za sprawą Alfreda Schreyera i Bartka Michałowskiego ale także Jakova Golberga, opiekuna drohobyckiej Synagogi i współorganizatora spotkania na Chłodnej czy Jurija Gaszczaka, twórcy filmu „Skrzyp spalonych schodów, wpisanego w przestrzeń śpiewu i obrazu, jaka zaistniała tego dnia..

Niezwykłego dnia.

Wojtek Pestka

 

Drohobycz. Z Schulzem na Chłodnej

Organizatorzy: Galeria Autorska „Michałowski” -Lublin, Kazimierz Dolny, Restauracja „Florian” -Warszawa, Jakov Golberg -Drohobycz

1 (to poetyckie określenie „realność” -pojawia się w akcie urodzin Bruna Schulza, dla określenia zmarłych rodziców panny młodej, jako, że wedle ustawy z 08.10.1892 roku był on nieślubnym dzieckiem i obowiązujący cywilny związek małżeński zawarty został już po jego narodzinach –dla oznaczenia światów, która są jeszcze zamkniętą jak we wnętrzu orzecha chwilą teraźniejszą, pozbawionym wymiarów punktem na mapie naszej biologicznej obecności)